EATON A27SRC25T032 Definite Purpose Starter, 25 A, Coil 24 V, 50/60 Hz, 24-32 Fla, Separate Control Wiring | BJ7ECM
EATON A27SRC25T032 Definite Purpose Starter, 25A, 24 V, 50/60 Hz, 24-32 Fla, 3-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7ECMModel: A27SRC25T032
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 24V AC
Control Characteristics Separate Control
Enclosure Type Open With DIN Rail Mounting Adapter
Frequency 50/60 Hz
Height 5 1/5"
Length 3.7"
Model Starter
Overload Relay 24-32 FLA
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 2.23"