EATON A27SGE30A024 Definite Purpose Starter, 575 V, 30 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 16-24 Fla | BJ7DTG
EATON A27SGE30A024 Definite Purpose Starter, 575 V, 30A, 110-120 V, 50/60 Hz, 3-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7DTGModel: A27SGE30A024
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Length 5.81"
Model Starter
Overload Range 16-24A
Overload Relay 16-24 FLA
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 5.63"