EATON A27CGE40B010 Definite Purpose Starter, 575 V, 40 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 6-10 Fla | BJ7DBN
EATON A27CGE40B010 Non-Reversing Purpose Starter, 575 V, 208-240 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 40 A, 6-10 FLA
Item: BJ7DBNModel: A27CGE40B010
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 208-240V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Length 6.67"