EATON A27CGE30B010 Definite Purpose Starter, 575 V, 30 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 6-10 Fla | BJ7DAN
EATON A27CGE30B010 Non-Reversing Purpose Starter, 575 V, 208-240 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 30 A, 6-10 FLA
Item: BJ7DANModel: A27CGE30B010
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 30A
Control Characteristics Common Control
Height 10.17"
Length 5.81"
Model Starter
Overload Range 6-10A
Overload Relay 6-10 FLA
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 5.63"