EATON A25CGE60B Definite Purpose Starter, 575 V, 60 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, Common Control Wiring | BJ7CNJ 5PZZ0
EATON A25CGE60B Definite Purpose Magnetic Motor Starter, Non-Reversing, 3 Poles, 60 A, 208-240 VAC Coil
Item: BJ7CNJModel: A25CGE60BCross Ref: 5PZZ0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 60A
Coil Voltage 208-240V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Horsepower @ Three Phase - 240v Ac 20 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 40 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 40 hp
Inductive Full Load 60A
Ip Rating IP20
Length 6.67"
Locked Rotor Load 240A @ 575V AC, 300A @ 460V AC, 360A @ 115V AC, 360A @ 230V AC
Max Current (ac) 60A
Maximum Operating Temperature 149°F
Maximum Voltage Rating 575V AC
Minimum Operating Temperature -13°F
Mounting Hole Distance - Height 10.39"
Mounting Hole Distance - Width 6"
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Nominal Coil Voltage @ 60hz 208-240V AC
Number Of Poles 3
Overall Depth 6.67"
Overall Height 13.27"
Overall Width 7.64"