EATON A25CGC25C Definite Purpose Starter, 575 V, Bimetal, 25 A, Coil: 440-480 V, 50/60 Hz | BJ7CMG 6FTG1
EATON A25CGC25C Definite Purpose Magnetic Motor Starter, Non-Reversing, 3 Poles, 25 A, 480 VAC Coil
Item: BJ7CMGModel: A25CGC25CCross Ref: 6FTG1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 440-480V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Height 7.38"
Horsepower @ Single Phase - 120v Ac 2 hp
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 3 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 10 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 10 hp
Hp @ Three Phase - 240v Ac 7 1/2 hp
Inductive Full Load 25A
Ip Rating IP20
Length 5.81"
Locked Rotor Load 100A @ 575V AC, 125A @ 460V AC, 150A @ 115V AC, 150A @ 230V AC
Max Current (ac) 25A
Maximum Operating Temperature 149°F
Maximum Voltage Rating 575V AC
Minimum Operating Temperature -13°F
Mounting Hole Distance - Height 9"
Mounting Hole Distance - Width 4 1/2"
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Nominal Coil Voltage @ 60hz 480V AC
Number Of Poles 3
Overall Depth 5.81"
Overall Height 7.38"
Overall Width 5.63"
Overload Protection Type Thermal
Phase 3
Reversing Capability Non-reversing
Series A25 Series
Standards Csa, Ul Listed
Terminals Screw/Pressure Plate
Thermal Units Required 3 Thermal Units Required (Not Included)
Type Non Reversing
Width 5.63"