EATON A25CGC40C Definite Purpose Starter, 40 A, Coil: 440-480 V, 50/60 Hz, Common Control Wiring | BJ7CMW
EATON A25CGC40C Non-Reversing Purpose Starter, 440-480 V, 50/60 Hz, Common Wiring, Nema Type 1, 40 A Ifl
Item: BJ7CMWModel: A25CGC40C
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 440-480V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 40A
Length 7.62"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 6"