EATON 3UGPB1200RC Utility Pull Box, 1200A, Copper, Nema 3R, Underground, Four-Wire, Three-Phase | BJ6PLB
EATON 3UGPB1200RC Premium Utility Pull Box, 120/208 V, 1200A, 3 Phase, Nema 3R Enclosure
Item: BJ6PLBModel: 3UGPB1200RC
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pull Box
Amps 1200A
Bus Material Copper
Feed Type Bottom
Height 56.86"
Length 32.35"
Load #2 AWG to 600 kcmil
Nema Enclosure Rating NEMA 3R
No. Of Load 4
Number Of Wires 4
Phase 3
Utility Approvals NC , Dominion, VA , Dominion
Voltage 120/208V
Width 12.34"