EATON 3BR3030NC100 Convertible Main Load Center, 208Y/120 VAC, 240 VAC, 100A, 10 kA Interrupt
Item: BJ6NCWModel: 3BR3030NC100
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Load Center
Amps Rating 100A
Box Size D1
Bus Material Copper
Cover Cover Included
Enclosure Material Metallic
Height 29.13"
Interrupt Rating 10 kAIC
Length 3 22/25"
Main Circuit Breaker BR
Mounting Combination
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Number Of Circuits 30
Number Of Spaces 30
Number Of Wires 4
Phase 3
Special Features No Feed-Thru Lugs, Includes Breqs125 Hold-Down Screw
Type Convertible Main
Used With Type Br 1-Inch Breakers
Voltage Rating 120/208/240V
Width 14.31"