DURHAM MANUFACTURING DC48-176-95 Cabinet, Assembled, 176 Bin | AB3MCM 1UBJ6
DURHAM MANUFACTURING DC48-176-95 Cabinet, Assembled, 176 Bin
Item: AB3MCMModel: DC48-176-95Cross Ref: 1UBJ6
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Cabinet
Assembled Assembled
Assembled/unassembled Assembled
Base Type Frame
Bin Color Yellow
Bin Depth 5", 7", 11", 15"
Bin Louvered Panel Location Door
Bin Material Polypropylene
Bin Width 4", 6", 8", 16"
Bins Per Cabinet 48
Bins Per Door 64
Bins Per Door 128
Cabinet Color Gray
Cabinet Finish Powder Coated
Cabinet Handle Style Swing
Cabinet Locking Mechanism Keyed
Cabinet Material Steel
Cabinet Storage Components Bins
Cabinet Strength Rating Heavy Duty
Cabinet Style Shelf And Bin
Cabinet Type 14 Gauge Steel Cabinet
Color Gray
Door Type Deep Box
Duty Rating Extra Heavy Duty
Finish Powder Coat
Frame Assembled Assembled
Gauge 14 ga.
Item - Bin Cabinets Bin Cabinet
Locking Cabinet Yes
Material Welded Steel
Material - Cabinets Steel
Method Of Construction Welded
Mobile/stationary Stationary
Mobility Stationary
Number Of Bins 176
Number Of Cabinet Bins 48
Number Of Cabinet Shelves 0
Number Of Door Bins 128
Number Of Door Shelves 0
Overall Depth 24"
Overall Height 72"
Overall Width 48"