DUCTMATE GR60SPBGP10GA24 10 Inch Diameter 24 Gauge Self Seal Snap Lock - Pack Of 5 | AE8NQX 6EKF8
DUCTMATE GR60SPBGP10GA24 10 Inch Diameter 24 Gauge Self Seal Snap Lock
Item: AE8NQXModel: GR60SPBGP10GA24Cross Ref: 6EKF8
In Stock
Material Thickness
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Snap Lock Pipe
Coating Galvanized
Color Black
Connection Type Press Fit
Diameter 10"
Duct Size 10"
End Type Crimped, Plain
Finish Galvanized
For Duct Diameter 10"
Inlet Dia. 10"
Length 5 ft.
Material Steel
Material Thickness 24 ga.
Maximum Pressure Rating 2 in. wc
Maximum Temperature Rating 212°F
Minimum Temperature Rating -40°F
Outlet Dia. 10"
Overall Length 60"
Pressure Rating 3 in. wg