DORMONT 20C-3132-60 Gas Connector 1/2 x 60 Inch Length 53200 Btu | AA8FQG 18D828
DORMONT 20C-3132-60 Gas Connector 1/2 x 60 Inch Length 53200 Btu
Item: AA8FQGModel: 20C-3132-60Cross Ref: 18D828
Item Gas Connector
Btu 53,200
Btu 53200 btu
Connection Size 1/2" x 1/2"
Connection Type MIP x FIP
Connector Flow (btu) 53200 btu
Connector Flow (btu) 53,200
Hose Fitting A Size 1/2"
Hose Fitting A Type FNPT
Hose Fitting B Type FNPT
Hose Inside Dia. 3/8"
Hose Length 5 ft.
Hose Outside Dia. 1/2"
Hose Tube Material 304 Stainless Steel
Length 60"
Max. Working Pressure @ 70 F 0.5 psi