DORMONT 20C-3122-60 Gas Connector 1/2 x 60 Inch Length 53200 Btu | AA8FQH 18D829
DORMONT 20C-3122-60 Gas Connector 1/2 x 60 Inch Length 53200 Btu
Item: AA8FQHModel: 20C-3122-60Cross Ref: 18D829
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Gas Connector
Btu 53,200
Btu 53200 btu
Connection Size 1/2" x 3/8"
Connection Type MIP x FIP
Connector Flow (btu) 53200 btu
Connector Flow (btu) 53,200
For Use With Gas Dryers And Gas Water Heaters
Hose Color Yellow
Hose Configuration Coupled Assembly
Hose Fitting A Material 304 Stainless Steel
Hose Fitting A Size 1/2"
Hose Fitting A Type FNPT
Hose Fitting B Material 304 Stainless Steel
Hose Fitting B Size 1/2"
Hose Fitting B Type FNPT
Hose Inside Dia. 3/8"
Hose Length 5 ft.
Hose Outside Dia. 1/2"
Hose Tube Material 304 Stainless Steel
Length 60"
Max. Working Pressure @ 70 F 0.5 psi