DORMONT 20C-3132-48 Gas Connector 1/2 x 48 Inch Length 60500 Btu | AA8FQE 18D826
DORMONT 20C-3132-48 Gas Connector 1/2 x 48 Inch Length 60500 Btu
Item: AA8FQEModel: 20C-3132-48Cross Ref: 18D826
Item Gas Connector
Application Home Appliances
Btu 60,500
Btu Capacity 60500 btu
Connector Flow (btu) 60,500
Hose Fitting A Size 1/2"
Hose Fitting A Type MNPT
Hose Fitting B Type FNPT
Hose I.d. 3/8"
Hose Length 4 ft.
Hose Outside Dia. 1/2"
Hose Tube Material 304 Stainless Steel
Length 48"
Max. Working Pressure @ 70 F 0.5 psi