Item: BT3THYModel: 19C-9999-16FPCross Ref: 56HH29 / 0241652
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 25
Product Specifications:
Item Gas Connector
Body Material Stainless Steel
Btu Capacity 164000 btu
Coating Safety Shield Yellow Coating
For Use With Gas Ranges And Gas Furnaces
Hose Color Yellow
Hose Configuration Coupled Assembly
Hose Cover Material Polymer
Hose Fitting A Material Carbon Steel
Hose Fitting A Size 3/8"
Hose Fitting A Type FIP
Hose Fitting B Material Carbon Steel
Hose Fitting B Size 3/8"
Hose Fitting B Type FIP
Hose I.d. 1/2"
Hose Length 16"
Hose Outside Dia. 5/8"
Hose Tube Material 304 Stainless Steel
Inside Dia. 1/4"
Length 16"
Max. Working Pressure @ 70 F 0.5 psi