DORMONT 10C-3132-36 Gas Connector 3/8 x 36 Inch Length 33 400 Btu | AA8FPZ 18D821
DORMONT 10C-3132-36 Gas Connector 3/8 x 36 Inch Length 33 400 Btu
Item: AA8FPZModel: 10C-3132-36Cross Ref: 18D821
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Gas Connector
Btu 33,400
Btu 33400 btu
Connection Size 3/8 " x 3/8"
Connection Type MIP x FIP
Connector Flow (btu) 33400 btu
Connector Flow (btu) 33,400
For Use With Gas Log Sets And Space Heaters
Hose Color Yellow
Hose Configuration Coupled Assembly
Hose Fitting A Material 304 Stainless Steel
Hose Fitting A Size 1/2"
Hose Fitting A Type MNPT
Hose Fitting B Material 304 Stainless Steel
Hose Fitting B Size 1/2"
Hose Fitting B Type FNPT
Hose Inside Dia. 1/4"
Hose Length 36"
Hose Outside Dia. 3/8"
Hose Tube Material 304 Stainless Steel
Length 36"
Max. Working Pressure @ 70 F 0.5 psi