BALDOR / DODGE CDD1803R SCR Drive Motor, 180V, 1750 RPM, 3 hp, DGP, DC189ATCZ Frame
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Item | DC Motor |
| Ambient (c) | 040 |
| Amps | 14.8A |
| Brushes | 419904-50A |
| Class | Stock |
| Conduit Box Position | F3 |
| Duty Cycle | Continuous |
| Frame | DC0189ATCZ |
| Hp | 3 hp |
| Insulation Class | Class F |
| Max. Ambient Temp. | 40°C |
| Motor Enclosure Design | Dripproof |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Nameplate Rpm | 1750 RPM |
| Product Datasheet | baldor-motor-cdd1803r.pdf |
| Service Factor | 1 |
| Voltage | 180V |