BALDOR / DODGE 23S25HAWP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,958.74 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Bore Length | 6.62" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Color | White |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1 13/20 hp |
| Hp Rating Output | 1 8/25 hp |
| Input Style | Separate |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 25 |
| Output Shaft | Hollow Alternate |
| Output Style | Hollow Bore |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint Type | White Epoxy |
| Rated Torque Output | 1184 lbs.-in. |
| Ratio | 25:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Shaft Dia. Input | 7/8" |
| Shaft Length Input | 1.17" |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 2 4/25 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | input style | output style | ratio | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23S05H | 1.438" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 5:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S05L | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 5:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S05R | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 5:1 | Right Solid B | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S07H | 1.438" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 7:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S07R | 1 1/4" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 7:1 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S10H | 1.438" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 10:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S10L | 1 1/4" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 10:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 |
Explore Products
- WALTER TOOLS 7557135 Spiral Flute Tap, 0.1970 Inch Thread Size, 0.3150 Inch Thread Length, 2.756 Inch Length
- TB WOODS 827.38.3242 Beam Coupling, 38 Mm O.D.
- SPEARS VALVES 801-790F Reducer Tee, Socket, Schedule 80, Fabricated, 18 x 10 Size, PVC
- TB WOODS 8MPC80021 Power Chain Belt, 8 Mm Pitch, 21 Mm Width
- PARKER P3BA4536A
- MARTIN SPROCKET 5 B 110 R Sheave, MST Bushing, 11.350 Inch Outside Dia., 5 Groove, 11 Inch Pitch Dia., Cast Iron
- PARKER PS176P
- GRAINGER U17567.031.0125 U Bolt, 5/16 In - 18 Thread Size, Std, 2 11/16 In Inside Lg., Plain
Explore More
- KEYSHAFT
- Oil Filter Wrenches
- Seismic Wedge Anchors
- Precision Knives and Blades
- Flame Retardant Gloves
- Strapping Tool Kits
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, Socket x Socket
- UNISTRUT P2458 Tubular Knee Braces
- HARVEL CLEAR PVC Tee Fittings
- KEO Metric Precision 3-Flute Cap Screw Kounterbores
- MUELLER INDUSTRIES 782CS Y Strainers
- ALLEGRO SAFETY Single Bib Tyvek Hood Cold Air Respirator Systems
- ZSI-FOSTER W200 Pre Cut Channels, Solid
- COOPER B-LINE Type 4 Enviroshield Series Free Standing Ground Mount Enclosures
- HUB CITY M3 Series Bevel Gear Drives
- XCELITE General Purpose Diagonal Cutting Pliers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23S25HAWP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
€1,958.74 /unit



