BALDOR / DODGE 23S10L TIGEAR-2 Right Angle Reducer
Get it by Thursday, Apr 9
€1,331.76 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Center To End Of Shaft Distance | 5.14" |
| Color | Green |
| Gear Box | 23 |
| Gear Ratio | 10 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 3 21/50 hp |
| Hp Rating Output | 3.07 hp |
| Input Style | Separate, Solid Input Shaft |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 10 |
| Output Style | Left |
| Output Type | Left Solid A |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 1106 lbs.-in. |
| Ratio | 10:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Shaft Dia. Input | 7/8" |
| Shaft Dia. Output | 1 1/8" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Input | 1.17" |
| Shaft Length Output | 2.18" |
| Shaft Output Type | Left Solid A |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 4 2/5 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | input style | output style | ratio | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23S05H | 1.438" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 5:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S05L | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 5:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S05R | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 5:1 | Right Solid B | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S07H | 1.438" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 7:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S07R | 1 1/4" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 7:1 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S10H | 1.438" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 10:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S10R | 1 1/4" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 10:1 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,331.76 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 016306 10HCB Elastomeric Coupling, Shaft Size 50.0 Mm, Rating 7500 Rpm
- ZURN 1-20XLDUC Water Pressure Reducing Valve, 1 Inch, Sweat Double Union, Strainer
- ANVIL 0500543038 24 Galvanized With End Plates
- HEIDOLPH 036308310 Rotary Evaporator Vacuum, Rpm Regulated, 5 Mbar, 1700L/Hr, 160 W
- BADGER METER M70-100-L-N-P-C-RA-GA-XX Flowmeter 70gpm 150 Psi 10-3/4 In.
- APPROVED VENDOR M01000.180.0120 Hex Head Cap Screw, M18x2.5 Thread Size, Steel, 120mm Lg., 11.5mm Head Ht., Coarse
- 80/20 3474 5/16-18 x 1 Econ, W, Hex Nut
- CONTINENTAL HZY05030-10-51-G Air Hose, 1/2 Inch Hose Inside Dia, Yellow, 7/8 Inch Hose Outside Dia, 10 Ft Hose
Explore More
- KEYSHAFT
- Socket Bit Sets
- Air Cleaner Accessories
- Axial Fan Accessories
- Fork Covers
- CONDOR Left Hand Only Welding Glove, Stick
- IRONCLAD Heatworx Heavy Duty Heat Resistant Gloves
- KRYTOX GPL 207 Series Standard Grade Grease
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Polypropylene Black
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Screwcap
- BRADY Pipe Marker, Hot
- TECHFLEX Woven Nylon Sleeving
- GRAINGER STP Cables
- GRAINGER Couplings
- STARRETT 402 Series Precision Ground Flat Stocks, High Carbon, High Chromium, Oversize Tolerance
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23S10L TIGEAR-2 Right Angle Reducer
€1,331.76 /unit


