BALDOR / DODGE 23S20LR TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
Get it by Thursday, Apr 9
€1,518.26 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Center To End Of Shaft Distance | 5.14" |
| Color | Green |
| Gear Box | 23 |
| Gear Ratio | 20 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 2 hp |
| Hp Rating Output | 1 16/25 hp |
| Input Style | Separate, Solid Input Shaft |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 20 |
| Output Style | Left, Right |
| Output Type | Double Solid |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 1178 lbs.-in. |
| Ratio | 20:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Shaft Dia. Input | 7/8" |
| Shaft Dia. Output | 1 1/8" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Input | 1.17" |
| Shaft Length Output | 2.18" |
| Shaft Output Type | Double Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 2 31/50 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | input style | output style | ratio | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23S05H | 1.438" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 5:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S05L | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 5:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S05R | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 5:1 | Right Solid B | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S07H | 1.438" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 7:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S07R | 1 1/4" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 7:1 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S10H | 1.438" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 10:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S10L | 1 1/4" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 10:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 |
Explore Products
- TSUBAKI C2050 Roller Chain, 1 Strands, Steel, 1 1/4 in Pitch, 10 ft Overall Lg, Riveted Pin
- APPROVED VENDOR M01000.120.0130 Hex Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Steel, 130mm Lg., 7.5mm Head Ht., Coarse
- SPEC C02810282630S Compression Spring, 1.8 lbs/In Stiffness Rate, 2.93 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- NIBCO T067045 PP Brass Pipe Plug, NPT
- FOLDING GUARD RST12-WV Wov-N-Wire Partition Options And Accessories Roof Support Center Tube 12 ft
- VERMONT GAGE 141296420 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.9642 Inch Size
- TITAN FASTENERS ZPB322
- IPS AB9722CP Quarter Turn Valve, 1/2 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Manual Material Lift Accessories
- Electronic Siren Systems
- Midget Locking Devices
- Wall/Desk/Window Thermometers
- SCBA Accessories
- OIL SAFE Utility Lids
- OIL SAFE Storage Lids
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro PU Work Gloves
- CONDOR Cut-Resistant Sleeve, Kevlar, Knit Cuff, Black
- PASS AND SEYMOUR Hospital Grade Short Strap Single Receptacles
- INGERSOLL-RAND Air Compressor Start Up Kits
- GATES GLX Hose Couplings
- BURNDY GC-CT Type Cable Tray Ground Clamps
- SIOUX CHIEF PowerPEX ASTM F1807 Manifolds
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23S20LR TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
€1,518.26 /unit



