BALDOR / DODGE 23S12LR TIGEAR-2 Reducer
Get it by Thursday, Apr 9
€1,518.26 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Center To End Of Shaft Distance | 5.14" |
| Color | Green |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 2.91 hp |
| Hp Rating Output | 2 14/25 hp |
| Input Style | Separate |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 12 |
| Output Style | Left, Right |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 1170 lbs.-in. |
| Ratio | 12:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Shaft Dia. Input | 7/8" |
| Shaft Dia. Output | 1 1/8" |
| Shaft Length Input | 1.17" |
| Shaft Length Output | 2.18" |
| Shaft Output Type | Double Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 3 39/50 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | input style | output style | ratio | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23S05H | 1.438" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 5:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S05L | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 5:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S05R | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 5:1 | Right Solid B | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S07H | 1.438" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 7:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S07R | 1 1/4" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 7:1 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S10H | 1.438" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 10:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S10L | 1 1/4" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 10:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 |
Explore Products
- EATON ER53040UG Enclosed Non-Fusible Rotary Disconnect Switch, 600VAC, 40 7-1/2 Hp, 20 Hp, 25 Hp, 3P
- AMERICRAFT MANUFACTURING 1948-B-1-3-TEFC Roof Exhaust Ventilator, Hooded, Belt Drive, Size 48 Inch, 3 Phase, 1 HP
- MAIN FILTER INC. MF0418133 84811 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 9.25 Inch Height
- REGAL 050484AM End Mill, Single End, 1 Inch Dia., 4-1/8 Inch Length, 4 Flutes, Bright
- BALDOR / DODGE 228962 18X63 Crown Drum XT50 1/2 Herringbone Lagging
- GRAINGER ZUSAESR-252 Epdm Sheet, Std, 12 Inch X 24 Inch, 1/2 Inch Thick, Black, Closed Cell, 1-Sided Adhesive
- GRAINGER BULK-CS-GXXB-16 Fiberglass Epoxy Laminate Sheet, 24 Inch x 24 Inch Nominal Size, 1/8 Inch Thick, Black
- B & P MANUFACTURING 2002-B88F Complete Senior Frame Assembly, 5 Crossmembers And Center Strap
Explore More
- KEYSHAFT
- Mop Buckets
- Automotive Appearance
- Masonry Drill Bits
- Submersible Well Pumps
- Hydraulic Torque Wrenches
- PROTO Flex Impact Socket, 1/4 Inch Drive Size
- DESTACO 202 Series Vertical Hold Down Clamps
- OIL SAFE Storage Lids
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Heavy-Duty Giant Stack Containers
- BROWNING LS 100 Series Light Duty Insert Mounted Ball Bearings
- ARLINGTON INDUSTRIES Combination Compression Couplings, Zinc Die-Cast
- PLAST-O-MATIC TABVA Series Air Actuated Ball Valves, CPVC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23S12LR TIGEAR-2 Reducer
€1,518.26 /unit



