BALDOR / DODGE 23Q07R18WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Get it by Monday, Apr 13
€1,710.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Center To End Of Shaft Distance | 5.14" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 4 9/50 hp |
| Hp Rating Output | 3 17/20 hp |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 180TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 7 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 6.49" |
| Output Style | Right |
| Overhung Load | 1520 lbf. |
| Rated Torque Output | 1026 lbs.-in. |
| Ratio | 7:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Shaft Dia. Output | 1 1/8" |
| Shaft Length Output | 2.18" |
| Shaft Output Type | Right Side Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 5 16/25 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | frame size | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23Q05H14 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 140 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q05H18 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q05R56 | 1 1/4" | 5 | Right | 5:1 | 56 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,362.70 | |
![]() |
23Q07H14 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 140 | Hollow | Green Finish | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07H18 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q07H56 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 56 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07L14 | 1 1/4" | 7 | Left | 7:1 | - | Left Solid A | Green Finish | - | €1,362.70 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0149657 29501202B Transmission Filter Kit, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 4.21 Inch Height
- EATON DH365UGKSNLPR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 400A, 600V, 3-Pole, Unfused, Posi-Lok Reverse Pin
- VERMONT GAGE 112224160 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 24.16 mm Size
- TB WOODS 1140T20PKT Hardware Packet, 1140 Size, 7.25 inch Max. Bore, 253130 lbs.-in. Torque, 2200 rpm
- HALLOWELL 4720-12HG Starter Shelving 87inh 48inw 12ind
- CASH VALVE GT11316996 Valve Body, 3/4 Size, Tube Ends, Type Frhp, Electro-Polished
- APPROVED VENDOR H265GF Drill Bushing Type H Drill Size # 6
- GATES E2MR-560-09 Round Tooth Timing Belt, 0.079 Inch Pitch, 280 Teeth
Explore More
- KEYSHAFT
- Hasps
- Wire Rooms and Components
- Tapered Roller Bearing Cups
- Air Vents
- Pallet Cushions
- ML KISHIGO Economy Rainwear Set, Orange
- NORTH BY HONEYWELL RU6500 Series Silicone Full Facepiece Respirators with 5 Point Harnesses
- MAYHEW TOOLS Half Round Nose Chisels
- MUELLER INDUSTRIES 186 Carbon Steel Basket Strainers
- ANVIL 001LDG Series Adjustable Clevis Hangers, Electro-Galvanized, Light Duty, Imperial
- ABUS Combination Padlock
- HUSKY Pallet Rack
- SUGATSUNE Lid Support
- GRAINGER Drip Pans And Spill Trays
- SUPCO Wires
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23Q07R18WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
€1,710.39 /unit



