BALDOR / DODGE 23AZ30H56 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
Get it by Wednesday, Apr 15
€3,253.96 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Bore Length | 6.62" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Color | Green |
| Finish | Silver Gray Epoxy |
| Frame Size | 56 |
| Gear Box | 23 |
| Gear Ratio | 30 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1 21/50 hp |
| Hp Rating Output | 1.11 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 30 |
| Output Shaft | Hollow |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 8.58" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Output Type | Hollow |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint Type | Stainless Epoxy |
| Rated Torque Output | 1201 lbs.-in. |
| Ratio | 30:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 1.438" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 2 3/50 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 26.55 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | finish | frame size | output type | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23AZ07H14 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | Silver Gray Epoxy | 140 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ10H56 | 1.438" | 10 | Hollow Bore | 10:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ15H56 | 1.438" | 15 | Hollow Bore | 15:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ20HA14 | 1 1/2" | 20 | Hollow Bore | 20:1 | Silver Gray Epoxy | 140 | Hollow Alt | Hollow Alternate | €3,253.96 | |
| 23AZ25H56 | 1.438" | 25 | Hollow Bore | 25:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ30L56 | 1 1/4" | 30 | Left | 30:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Left Solid A | - | €2,556.68 | |
| 23AZ40H56 | 1.438" | 40 | Hollow Bore | 40:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 |
Explore Products
- OILITE VS-2026-20MB Sleeve Bearing, Ptfe, 20 mm Bore, 26 mm Od, 20 mm Overall Length
- SQUARE D 8903LXO60V04 Light Contactor Mech 277vac 30a Open 6p
- BALDOR / DODGE 067996 P2B-SCEZ-111-P EZ Kleen Bearing, Shaft Size 1.6875 Inch, Bore Round, Ni-Co Steel
- REGAL 007331AS88 Spiral Flute Tap, 3/8-24 Size, H2 Limit, 3 Flutes, Bottom With TiALN Coating
- APPROVED VENDOR U38801.006.0062 O-ring Dash 016 Buna N 0.07 Inch
- MORSE CUTTING TOOLS 33949 STI Tap, ‎1/4-20 Size, 3 Flute
- TITAN FASTENERS CRA12320
- SMC VALVES CQ2KB32-75DZ Compact Cylinder, 32 mm Size, Non Rotating
Explore More
- KEYSHAFT
- Ladder Safety Gate
- Jib Cranes
- Self Locking Inserts
- Machinery Movers
- Drum Rackers
- DESTACO 424, 441 Series Squeeze Action Plier Clamps
- TEMPCO Sanitizing Sink/Tank Immersion Heaters
- OK INDUSTRIES Kynar Wire Wrapping Wires, Insulated, Silver Plated
- ANVIL C151 Series Cable 90 Eyelets
- ANVIL 261 Series Riser Clamps, Steel, Black
- GROTE Reflector Stick-on
- PARKER Quick Coupler Nipples
- EATON HT800 Series Non Illuminated Selector Switches
- SALISBURY Class 00 Electrical Gloves Kit, 14 Inch, Red
- UNIWELD Nitrogen Cylinders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23AZ30H56 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
€3,253.96 /unit

