FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sight Glass |
| Connection Size | 2" |
| Grade | Grade 316 |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Temp. | 200°F |
| Product Datasheet | dixon-b54bmp-r100.pdf |
| Tube O.d. | 2" |
| Window Material | Stainless Steel |
| Window Material Grade | Grade 316 |
| Working Pressure | 145 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | IN |
Documentation:
Product Variants
| Model | Connection Size | Window Material | Type | Temperature Rating | Pressure Rating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| B54BMP-R150 | 1 1/2" | Stainless Steel | - | - | - | €410.77 | |
| B54BMP-R200 | 2" | Stainless Steel | - | - | - | €435.28 | |
| B54BMP-R250 | 2 1/2" | Stainless Steel | - | - | - | €542.37 | |
| B54BMP-R300 | 3" | - | - | - | - | €614.61 | |
| B54BMP-R400 | 4" | Stainless Steel | - | - | - | €733.07 | |
| B54BMP-R600 | 6" | Stainless Steel | Sight Glass | 200°F | 80 psi | €664.99 | |
| B54BMP-R100LX | - | - | - | - | - | €306.95 |
Explore Products
- WALTER TOOLS P2036006-M6 6149253 Spiral Point Tap, M6X1 Thread Size, 15 mm Thread Length, 80 mm Length
- APPLETON ELECTRIC HLXA2PCG277 Emergency Battery Pack
- MILLER ELECTRIC 249935 Plasma Cutter Torch Gouge Tip
- ULTRATECH 8150-YEL Pool, 150 Gal. Capacity, Sprung Steel Model, Yellow
- GRAINGER BULK-RT-P80-71 Rubber Tubes, Tube, Std, Semi-Clear, Amber, 80A, 460% Elongation, 0 Deg F To 200 Deg F
- APOLLO VALVES 87A2040424 Ball Valve, Size 3/4 Inch, Full Port, Stainless Steel, Graphite
- DORIAN E10M-M-SNR-H11
Explore More
- KEYSHAFT
- Dollies
- Toggle Bolts
- Brushless Blowers
- Strapping Machines
- Push Button Heads
- IRONCLAD Kong Original Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 25 mm Glass Culture Tubes
- ANVIL 2808 Series Standard Buttweld Lateral Anvilets
- ADVANCE TABCO Table Mounted Overshelf
- BALDOR MOTOR Washdown Motors, Single Phase, C-Face Fooltless, Totally Enclosed
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 18 Gauge, Fully Coated
- FATH INC Cable Binder Blocks
- KIMBLE CHASE Class B Cylinders, Single Metric Scale
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON B54BMP-R200LX In-Line Sight Glass, Clamp, 200 Deg. F Maximum Temperature, 2 Inch Tube O.D.
€374.86 /unit
