FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Eccentric Reducer |
| End Configuration Size | 2 1/2" x 1 1/2" |
| End Configuration Type | Weld End x Weld End |
| Finish | Polished |
| Grade | Grade 316L |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Straight |
| Special Properties | Polished |
| Tube O.d. | 2 1/2" x 1 1/2" |
| Wall Thickness | 0.065" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.29 |
| Ship height (cm) | 6.35 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Grade | Tube O.d. | Connection Type | Material | Shape | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| B32W-G300200P | Grade 304 | - | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €59.57 | |
| B32W-R200150P | Grade 316L | 2" x 1 1/2" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €29.16 | |
| B32W-R250200P | Grade 316L | 2 1/2" x 2" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €35.37 | |
| B32W-R300200P | Grade 316L | 3" x 2" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €67.74 | |
| B32W-R300250P | Grade 316L | 3" x 2 1/2" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €46.20 | |
| B32W-R400200P | Grade 316L | 4" x 2" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €130.23 | |
| B32W-R400300P | Grade 316L | 4" x 3" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €78.58 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS ASL33012
- WALTER TOOLS M3024-100-B32-08-04 6768417 Indexable Face Mill, 4.3230 Inch Max. Cutting Dia, 1.2600 Inch Arbor Dia
- ECEF 5605C Machine Tap, M5 Diameter, High Speed Steel
- DIXON 14WLMP-R200 Tank Ferrule, Weld, 2 Inch Size, Light Duty
- SALSBURY INDUSTRIES 19075-21ARK Cell Phone Storage Locker, 22.75 x 40.75 x 5.75 Inch Size, 7 Door High, Aluminium
- GRAINGER 6828_24_24 Stainless Steel Sheet 304, 24 Inch X 24 Inch Size, 0.06 Inch Thick, 70 Rockwell Hardness
- VERMONT GAGE 141189550 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.8955 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Sprayer Pumps
- Phasing and Motor Rotation Meters
- Sander Grinder Accessories
- Hearing Protection Accessories
- Air Brakes
- WESTWARD Knee Pads
- VERMONT AMERICAN High Carbon Steel Metric Taps
- LAMP ESR6 Series Full Extension Drawer Slides
- OK INDUSTRIES WD-30 Series Wire Dispensers
- ANVIL AS560EH Series Channel With Elongated Holes
- GRAINGER Mortise Lockset Storeroom
- USA SEALING Neoprene Flange Gasket, 2-1/8 Inch Outside Diameter
- SMC VALVES Tie Rod
- STARRETT-UK Carbide CT High Performance Triple Chip Tungsten Hole Saws
- LUMAPRO Incandescent Lamps, S6 Lamp Shape
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON B32W-R250150P Eccentric Reducer, 2-1/2 x 1-1/2 Inch Dia., 316L Stainless Steel
€55.92 /unit

