FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Eccentric Reducer |
| Connection Size | 4" x 3" |
| Connection Type | Weld x Weld |
| End Configuration Size | 4" x 3" |
| End Configuration Type | Weld End x Weld End |
| Finish | Polished |
| Fitting Type | Eccentric Reducer |
| Grade | Grade 316L |
| Length | 4" |
| Material | Stainless Steel |
| Mfr. Series | B32W Series |
| Shape | Straight |
| Special Properties | Polished |
| Tube O.d. | 4" x 3" |
| Wall Thickness | 0.083" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.54 |
| Ship height (cm) | 10.16 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Grade | Tube O.d. | Connection Type | Material | Shape | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| B32W-G300200P | Grade 304 | - | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €59.57 | |
| B32W-R200150P | Grade 316L | 2" x 1 1/2" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €29.16 | |
| B32W-R250200P | Grade 316L | 2 1/2" x 2" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €35.37 | |
| B32W-R300200P | Grade 316L | 3" x 2" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €67.74 | |
| B32W-R300250P | Grade 316L | 3" x 2 1/2" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €46.20 | |
| B32W-R400200P | Grade 316L | 4" x 2" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €130.23 | |
| B32W-R20075P | Grade 316L | - | - | Stainless Steel | Straight | - | €88.83 |
Explore Products
- REGAL 010416AS94 Thread Forming Tap, 9/16-18 Size, H7 Limit, Plug With Alcrona Coating
- V1K FILTERS V1K130A00 Output Filter dV/dT Open 130A
- PHILIPS ADVANCE 929000894506 LED Center Mounting Extrusion Assembly, 59 Inch Size
- LINN GEAR JX3.937 Bushing, 3.937 Inch Bore Dia.
- GATES 2MR-21S-09 Sprocket, 0.35 Inch Belt Width, 9mm Width
- ALTRONIX Trove2HN2 Access Power Integration Enclosure, Size 6.5 x 21.5 x 27.25 Inch
- BELL & GOSSETT 111034 Power Pack 1/12 Hp 1725 Rpm 115v
- SMC VALVES SY7340-5LOZ-03 Valve, 3/8 Base Mount Size
Explore More
- KEYSHAFT
- IEC Supplementary Protectors
- Pipe Inspection Equipment Accessories
- Thumb Screws
- Portable Electric Heater Accessories
- Grating Clips
- DESTACO 215 Series Horizontal Hold Down Clamps
- OIL SAFE Frame Mount Suction Hose Racks
- CONDOR Leather Work Gloves, Cowhide, Standard, Palm Coverage
- VIBCO BBS Series Silent Pneumatic Turbine Vibrators
- ANVIL AS666 Series 6-Hole Double Corner Connectors
- APPROVED VENDOR Drill Press Guard
- FIBERGRATE Crossover Bridges
- FANTECH MGE Series Metal Exhaust Grilles
- MITUTOYO 2 Series Dial Indicators, Inch
- BLICKLE BRA-TPA Series Fixed Casters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON B32W-R400300P Polished Eccentric Weld Reducer, 4 x 3 Inch Tube O.D.
€78.58 /unit

