FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Eccentric Reducer |
| End Configuration Size | 1 1/2" x 1" |
| End Configuration Type | Weld End x Weld End |
| Finish | Polished |
| Grade | Grade 316L |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Straight |
| Special Properties | Polished |
| Tube O.d. | 1 1/2" x 1" |
| Wall Thickness | 0.065" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 3.81 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Grade | Tube O.d. | Connection Type | Material | Shape | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| B32W-G300200P | Grade 304 | - | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €59.57 | |
| B32W-R200150P | Grade 316L | 2" x 1 1/2" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €29.16 | |
| B32W-R250200P | Grade 316L | 2 1/2" x 2" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €35.37 | |
| B32W-R300200P | Grade 316L | 3" x 2" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €67.74 | |
| B32W-R300250P | Grade 316L | 3" x 2 1/2" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €46.20 | |
| B32W-R400200P | Grade 316L | 4" x 2" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €130.23 | |
| B32W-R400300P | Grade 316L | 4" x 3" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €78.58 |
Explore Products
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR9-203BL Wire Shelving Bin System, Complete Wire Package
- GRAINGER VW 260/20K Flat-Free Solid Rubber Wheel, 10 1/4 Inch Wheel Dia., 440 Lbs. Load Rating
- BANJO FITTINGS 15773 Impeller, Trimmed
- MAIN FILTER INC. MF0056272 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 8.07 Inch Height
- APPROVED VENDOR U38875.025.0750 O-ring Dash 443 Viton 0.27 Inch
- MAIN FILTER INC. MF0334919 Hydraulic Filter, Wire Mesh, 125 Micron, Viton Seal, 3.38 Inch Height
- FABENCO DG14-120PC Dock Safety Gate, Vertical Lift, 10 Ft. Clear Opening, Carbon Steel, Yellow Powder Coat
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES 12D729
Explore More
- KEYSHAFT
- Electrical Box Cover Accessories
- Masonry Nails
- Wall Base
- Microbiology and Staining Supplies
- Boiler Feed Pump
- DESTACO 202 Series Vertical Hold Down Clamps
- VERMONT AMERICAN High Carbon Steel Metric Taps
- ANSELL 27-600 Activarmr Robust Industrial Gloves
- VIBCO 30 Series Pneumatic Piston Vibrators
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU740 Gas Springs
- METRO Wall-Mounted Cabinet
- LEGRIS Check Valves
- DIXON BVC2C and BV2N Series Sanitary Encapsulated Ball Valve
- STARRETT 94360 Series Meatkutter Frozen Bi-Metal Band Saw Blade
- MERSEN FERRAZ Protistor Fuses, Size 120, aR, 2000VDC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON B32W-R150100P Eccentric Reducer, 1-1/2 x 1 Inch Dia., 316L Stainless Steel
€26.11 /unit

