FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flange Gasket |
| Color | White |
| Color Code | Pink Dot |
| Inside Dia. | 2 7/8" |
| Material | Silicone |
| Nominal Size | 3" |
| Outside Dia. | 3.579" |
| Product Datasheet | dixon-40mpf-sfy150.pdf |
| Size | 3" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Material | Color | Inside Dia. | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 40MPF-U100 | Buna N | - | - | - | €2.03 | |
| 40MPF-U200 | Buna N | - | - | - | €1.70 | |
| 40MPF-U250 | Nitrile Rubber | Black | 2.37" | 3.047" | €2.21 | |
| 40MPF-U300 | Buna N | - | - | - | €3.05 | |
| 40MPF-U400 | - | - | - | - | €4.11 | |
| 40MPF-U600 | - | - | - | - | €19.14 | |
| 40MPF-U800 | - | - | - | - | €16.66 |
Explore Products
- HUMBOLDT H-3735TC Scoop, Flat Nose, PTFE-Coated Stainless Steel
- STARRETT-UK 800E 53033 Nail Set with Square-Head, 5/32 Inch Size
- YANKEE 370-0.187 Dowel Pin Reamer 0.1870 In
- EATON ECN0628AAA Non-Combination Reversing Starter, 110V/50 Hz -120V/60 Hz, Nema 12, Nema Size 2, 3 Phase
- SPEARS VALVES VBC2-C007-C030 Ball Check Valve Box, EPDM, CPVC Schedule 80 x CPVC Schedule 80, 3/4 x 3 Size
- PLAST-O-MATIC TEBVF8-3-400EPT-CP-A Electrically Actuated Ball Valve, CPVC, NPT Threaded Connection, EPDM Seal, 4 Inch Size
- REGAL 007353AS Spiral Flute Tap, M3 x 0.5 Size, D1 Limit, 3 Flutes, Bottom, Bright
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS SS749 Stainless Steel Cover plate, Single Circular Opening, Stainless Steel, Silver
Explore More
- KEYSHAFT
- Gauge Cocks
- Aluminum Service Poles
- Split Rivets
- Air Conveyors
- DESTACO 215 Series Horizontal Hold Down Clamps
- NEWSTRIPE HashMark Master
- CONDOR Smooth Nitrile Coated Gloves
- LUMAPRO Emergency Lighting Batteries
- INNOVATIVE COMPONENTS Metal Knob Plunger
- WEG Washers
- WEG Lock Off Attachments
- CLEVELAND Screw Extractors
- BALDWIN ESTATE Minneapolis Handlesets With 5162 Lever
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 40MPF-XW300 Flange Gasket, Silicone, 1 Pink Dot, White, 3 Inch Size
€6.37 /unit

