FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flange Gasket |
| Color | White |
| Color Code | Red Dot |
| Inside Dia. | 2.37" |
| Material | Buna N , Nitrile Rubber |
| Nominal Size | 2 1/2" |
| Outside Dia. | 3.047" |
| Product Datasheet | dixon-40mpf-u100.pdf |
| Size | 2 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 7.75 |
| Ship length (cm) | 7.75 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Material | Color | Inside Dia. | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 40MPF-U100 | Buna N | - | - | - | €2.03 | |
| 40MPF-U200 | Buna N | - | - | - | €1.70 | |
| 40MPF-U250 | Nitrile Rubber | Black | 2.37" | 3.047" | €2.21 | |
| 40MPF-U300 | Buna N | - | - | - | €3.05 | |
| 40MPF-U400 | - | - | - | - | €4.11 | |
| 40MPF-U600 | - | - | - | - | €19.14 | |
| 40MPF-U800 | - | - | - | - | €16.66 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0206397 330R020N Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 7.63 Inch Height
- WEG IDG6/5-BTWH-41-80 10795711 Terminal Identifier, 6x5 mm, 41-80 Marking
- SPEARS VALVES 30040-626 Surface Reducer, With Stub, Socket, 100 PSI, PIP, 10 x 6 Size, PVC
- UNISTRUT HRCN100-EG Coupler Nut, 1 Inch Size, Electrogalvanized
- FEDERAL SIGNAL G-KIT-RP-B Indicator Kit, 5.22 Inch Width, 5.22 Inch Depth, 1.5 Inch Height
- EEMAX EX520 Heating Element 208v 8300w
- PIP 280-EVSV-01S Head Protection Hard Hats, OS, Orange-Smoke, Each
- ARC ABRASIVES 62027 Hook-and-Loop Surface Conditioning Disc, 8 Inch Dia, Aluminum Oxide, Very Fine, ZK
Explore More
- KEYSHAFT
- Upblast Centrifugal Roof Vents Less Drive Pkg
- File Cleaners
- Electric Appliance Controls
- Flashlight Replacement Bulbs
- Saddle Clamps
- MEMPHIS GLOVE Leather Driver Work Gloves, Watch Your Hands Logo
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, Brown
- JOHN GUEST Swivel Male Branch Tees, NPTF Thread, Acetal Gray
- KEO Center Reamer Sets, 3-Flute
- ANVIL AS2504 Series Square Washers With Channel Guide, Electro-Galvanized
- SHARPE VALVES Oil Patch Swing Check Valve
- RAPID RESPONSE CLAMP Commercial Series, Rapid Response Clamps
- REAL-TITE PLUGS Hex Extension Expension Plugs
- PLAST-O-MATIC EBVF1-2 Series Electrically Actuated Ball Valves, CPVC
- BUSSMANN BFW Series Fast Acting Plug Fuses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 40MPF-UW250 Flange Gasket, Buna-N, White, 1 Red Dot, 2.5 Inch Size
€3.98 /unit
