FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flange Gasket |
| Color | White |
| Color Code | Pink Dot |
| Inside Dia. | 1 7/8" |
| Material | Silicone |
| Nominal Size | 2" |
| Outside Dia. | 2 33/64" |
| Product Datasheet | dixon-40mpf-sfy150.pdf |
| Size | 2" |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 6.4 |
| Ship length (cm) | 6.4 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Material | Color | Inside Dia. | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 40MPF-U100 | Buna N | - | - | - | €2.03 | |
| 40MPF-U200 | Buna N | - | - | - | €1.70 | |
| 40MPF-U250 | Nitrile Rubber | Black | 2.37" | 3.047" | €2.21 | |
| 40MPF-U300 | Buna N | - | - | - | €3.05 | |
| 40MPF-U400 | - | - | - | - | €4.11 | |
| 40MPF-U600 | - | - | - | - | €19.14 | |
| 40MPF-U800 | - | - | - | - | €16.66 |
Explore Products
- SMC VALVES MY1M40TN-900H Guided Cylinder, 40 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- MORSE CUTTING TOOLS 54767 Drill Bit, 1/8 Inch Dia., 2 Inch Overall Length
- GEARWRENCH 84180 1/4 Inch Drive Pinless Impact Universal Joint
- COOPER B-LINE FTSCH BZN Connecting Hardware, Steel, Pre Galvanized
- KUNKLE 919BEF-03 Safety Relief Valve, Male x Female NPT, Orifice, 1.25 X 1.25 Inch, Plain
- REGAL 008451AS88 Hand Tap, 3/8-16 Size, H11 Limit, 4 Flutes, Bottom With TiALN Coating
- PARKER P3YLA16LSNN Lubricator
- KUNKLE 0001-C01-KC0150 Safety Relief Valve, 1/2 Inch Inlet Size, Air/Gas, 150 PSI, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Dissolved Oxygen Meters
- Storage Cabinets
- Connector Tools
- Carton Staples
- Fire Hose Pin Rack Assemblies
- FABENCO MZ Series Pivoting Mezzanine Safety Gates
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL ARC Flash Jacket And Bib Kit, 12 Cal
- TURTLESKIN CP-500 Insider Gloves
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 190/200/208/220/230/240V Delta Primary Volts
- GATES Quick Detachable Bushed Bore Cast Iron V-Belt Pulley, Number of Grooves: 5
- LINN GEAR Taper Lock Series Couplings
- LABCONCO Glove Boxes
- PLAST-O-MATIC TEBVF6-1 Series Electrically Actuated Ball Valves, PVC
- SIOUX CHIEF Expansion Tank Support Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 40MPF-XW200 Flange Gasket, Silicone, 1 Pink Dot, White, 2 Inch Size
€4.70 /unit

