FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cam and Groove Gasket |
| Break Quantity | 0 |
| Color | Black, White , White, Black |
| Color Code | 1 White Stripe , One White Stripe |
| Material | PTFE with Ethylene Propylene Filler , PTFE, Ethylene Propylene Filler |
| Nominal Size | 3" |
| Pressure Rating | 125 psi |
| Product Datasheet | dixon-p4m6.pdf |
| Product Type | Cam And Groove Gasket |
| Size | 3" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Color | Outside Dia. | Inside Dia. | Thickness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
100GTFVI | Black, White | - | - | - | €29.16 | |
![]() |
200GTFVI | Black, White | 2 5/8" | - | 1/4" | €42.50 | |
![]() |
100-G-TF | Black, White | - | - | - | €14.13 | |
![]() |
150-G-TF | Black, White | 2 3/16" | 1 5/8" | 1/4" | €18.81 | |
![]() |
200-G-TF | Black, White | 2 5/8" | 2" | 1/4" | €22.28 | |
![]() |
250-G-TF | Black, White | - | - | - | €37.55 | |
![]() |
300-G-TF | Black, White | 3 23/32" | 3" | 1/4" | €28.11 |
Explore Products
- NIBCO NL99U05 T-595-Y-66 Three Piece Ball Valve, Female NPT Thread, 3/8 Inch Size, Bronze, Stainless Steel Trim
- EATON ECN0502AAA-E3R63/C Freedom Full Voltage Non-Reversing Non-Combination NEMA Starter, 110/120 VAC, V Coil
- SPEARS VALVES 4538-015 Industrial Ball Check Valve, Socket, FKM, 40mm Size, PVC
- OSBORN 9906021163
- GRAINGER N04160.050.0075 Hex Head Cap Screw, 1/2 In - 20 Thread Size, Steel, 3/4 In Lg., 5/16 In Head Ht., Gr. 8
- DORIAN E10M-SVXCR-2 Boring Bar E10m-sv x Cr-2 Right-hand 1 In
- OIL-DRI L90909 Absorbent Sock Oil Only 18 Inch Length
- DDS 44.4560.539.52TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 1.75 Inch ID, 2.383 Inch Od, 0.375 Inch Width
Explore More
- KEYSHAFT
- Brass Pipe Fittings
- Garden Tool and Shovel Handles
- Micrometers
- Ring Gauges
- Lightsticks
- OIL SAFE Mobile Suction Hose Drain Carts
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PP Griffin Style Low Form Beakers with Handle
- ANVIL AS913 Series 10-Hole Two Angle Clevis Connectors
- DIXON Bolt Clamps
- GENERAL PIPE CLEANERS Boring Gimlets
- FABENCO DVG Series Loading Dock Safety Gates with Vertical Lifts
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Polypropylene Black
- BALDWIN ESTATE Westcliff Handlesets With Traditional Knobs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 300GTFEP Cam and Groove Gasket, PTFE, With Ethylene Propylene Filler 1 White Stripe
€29.45 /unit



