FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cam and Groove Gasket |
| Break Quantity | 0 |
| Color | Black, White , White, Black |
| Color Code | 1 White Stripe , One White Stripe |
| Material | PTFE with Ethylene Propylene Filler |
| Nominal Size | 2" |
| Pressure Rating | 125 psi |
| Product Datasheet | dixon-p4m6.pdf |
| Product Type | Cam And Groove Gasket |
| Size | 2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Color | Outside Dia. | Inside Dia. | Thickness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
100GTFVI | Black, White | - | - | - | €29.16 | |
![]() |
200GTFVI | Black, White | 2 5/8" | - | 1/4" | €42.50 | |
![]() |
100-G-TF | Black, White | - | - | - | €14.13 | |
![]() |
150-G-TF | Black, White | 2 3/16" | 1 5/8" | 1/4" | €18.81 | |
![]() |
200-G-TF | Black, White | 2 5/8" | 2" | 1/4" | €22.28 | |
![]() |
250-G-TF | Black, White | - | - | - | €37.55 | |
![]() |
300-G-TF | Black, White | 3 23/32" | 3" | 1/4" | €28.11 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS KMA05032
- SMC VALVES CNA2T63TN-150-D-XC35 Tie Rod Cylinder
- GRAINGER HF/1251500-24 Rectangular Bar, 1020 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.125 Inch Thick, 1 1/2 Inch X 24 Inch Nominal Size
- SIEMENS SQM50.364R1G3 Damper Motor, 120V, 90 Inch -Lbs, 12 Sec
- AIR HANDLER 6C529 Air Bear Filter 25 Inch Width Merv 10
- SLOAN 3913349 ROYAL 195-1.0-12-3/4-LDIM Urinal Flushometer, Manual, 1.0 gpf, RB Finish, Rear Spud, Single Flush, 12.75 Inch Length
- GRAINGER 6T570 Elbow Support, L Ergonomic Support Size, Black, Single Strap, Fits 11 To 12 In
Explore More
- KEYSHAFT
- Bin Rail Systems
- Combination Wrenches
- Welding Aprons
- Spotting Drill Bits
- Enclosure Window and Louver Kits
- PS DOORS EdgeHalt Posi Stop Double Ladder Safety Gates
- CONDOR Cowhide Premium Gloves, Yellow
- MILLER BY HONEYWELL Single D-Ring Body Belts, Without Pad
- SPEEDGLAS Welding Helmet Magnification Plates
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 480V Delta Primary Volts, 240 Delta /120 Tap Secondary Volts
- INGERSOLL-RAND 6000 rpm Free Speed Air Grinder
- BW TECHNOLOGIES Multi-Gas Detector, 3 Gas, North America Type Plug
- WOODHEAD 130147 Series Twist Lock Receptacle
- DWYER INSTRUMENTS DPG-100 Series Digital Pressure Gages
- CLEVELAND VIBRATOR CO. KEEV Series Rotary Electric Vibrators, Flange Type
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 200GTFEP Cam and Groove Gasket, PTFE, 2 Inch Size, 1 White Stripe
€23.91 /unit



