FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Reducing Coupler |
| Adapter Size | 2" |
| Break Quantity | 0 |
| Connection Size | 1 1/2" x 2" |
| Connection Type | Female Fitting x Male Fitting |
| Coupler Size | 1 1/2" |
| Diameter | 2 19/32" |
| Fitting Shape | Type DA |
| Gender | Female x Male |
| Grade | Grade 356T6 |
| Length | 6 5/16" |
| Material | Aluminum |
| Max. Operating Pressure | 250 psi |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Product Datasheet | dixon-1510daal.pdf |
| Seal | Nitrile Rubber |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Type | Coupling |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.95 |
| Ship height (cm) | 16.03 |
| Ship length (cm) | 3.81 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Connection Type | Body Material | Coupling Type | Coupling Component | Gasket Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1510DAAL | Female Coupler x Male Adapter | Aluminum | Type DA | Socket X Plug | Nitrile | €185.47 | |
![]() |
2030-DA-AL | Female Fitting x Male Fitting | Aluminum | DA | Socket X Plug | Nitrile | €146.21 | |
![]() |
2040-DA-AL | Female Fitting x Male Fitting | Aluminum | DA | Socket X Plug | Nitrile | €197.54 | |
![]() |
3020-DA-AL | Female Coupler x Male Adapter | Aluminum | Type DA | Socket X Plug | Nitrile | €118.36 | |
![]() |
3040-DA-AL | Female Coupler x Male Adapter | Aluminum | Type DA | Socket X Plug | Nitrile | €205.71 | |
![]() |
4020-DA-AL | Female Coupler x Male Adapter | Aluminum | DA | Socket X Plug | Nitrile | €180.51 | |
![]() |
4050-DA-AL | Female Coupler x Male Adapter | Aluminum | DA | Socket X Plug | Nitrile | €336.36 |
Explore Products
- SLOAN 3918964 ROYAL 611-3.5-J-10-3/4-LDIM Water Closet Flushometer, Manual, 3.5 gpf, RB Finish, Rear Spud, Single Flush
- ANVIL 0330520800 Welded Pipe Nipple, Schedule 80, 3/4 Inch Pipe Size, 6 1/2 Inch Length
- MAIN FILTER INC. MF0258018 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 8.32 Inch Height
- T&S 019006-40 Back Section of Double-Joint Nozzle, 14 Inch
- HAYWARD LAX9TN1
- SUPCO GC30C-3141-60
- E JAMES & CO ENP508161620 Edging Neoprene E 1/8 x 1/4 Inch 100 Feet Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Socket Bit Sets
- Woodruff Key Stock
- Jib Crane Components
- Pneumatic Controllers
- Cordless Tube and Pipe Cutters
- DESTACO 89R Series Pneumatic Swing Clamps
- AKRO-MILS 33226 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- DICKSON 3 Inch Chart Recorders
- HOWARD LEIGHT Plug N Play Prefilled earplug canisters
- MUELLER INDUSTRIES 105MAT-N Silent Check Valves
- MACROMATIC Reset Timers
- HUMBOLDT Sieve Covers
- BLACK & DECKER Nuts
- MORSE CUTTING TOOLS 195 Series Adjustable Round Split Dies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 1520-DA-AL Reducing Coupler, Coupler x 2 Inch Adapter, Aluminium, 1-1/2 Inch Size
€131.36 /unit







