FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Short Ferrule |
| Connection Size | 1 1/2" |
| Grade | Grade 316L |
| Length | 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mfr. Series | 14WMV Series |
| Outside Dia. | 1.9" |
| Product Datasheet | dixon-13mhhv200.pdf |
| Type | Ferrule |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 1.27 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Shape | Outside Dia. | Connection Size | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 14WMV-R200 | - | 2.38" | 2" | Stainless Steel | Ferrule | €32.40 | |
| 14WMV-R250 | - | 2 22/25" | 2 1/2" | Stainless Steel | Ferrule | €40.64 | |
| L14AM7V-R100 | No Orientation | 1 8/25" | 1" | Stainless Steel | Ferrule | €24.87 | |
| L14AM7V-R150 | No Orientation | 1.9" | - | Stainless Steel | Ferrule | €35.02 | |
| 14WMV-R400 | - | 4 1/2" | 4" | Stainless Steel | Ferrule | €92.14 | |
| 14WMV-R100 | - | 1 8/25" | 1" | Stainless Steel | Ferrule | €19.75 | |
| 14WMV-R600 | - | 6.62" | 6" | Stainless Steel | Ferrule | €156.00 |
Explore Products
- BLACKBURN (T&B) 256-30695-1383 Copper One Hole Lug, Standard Barrel, 5/8 Inch Bolt Size
- INGERSOLL-RAND 94608 Lower Seat
- WOODHEAD 1301260022 505PL-RS Pendant Station, Red Pilot Light, Shroud Mount, 120V
- OSG 30200101 Screw Thread Insert Tap, #3-48 Thread Size, 13/64 Inch Thread Lg, 1-15/16 Inch Overall Lg, Black Oxide, Bottoming
- RULAND MANUFACTURING LVO-MSP-40-FZ Quick Clamping Shaft Collar, 40 mm Bore Dia, Round, Carbon Steel, Orange
- SLOAN 3980016 REGAL 110-3.5-XL-TP Water Closet Flushometer, Manual, 3.5 gpf, XL Sweat Solder Adapter Kit, PC Finish
- DYNABRADE 80059 Motor Replacement
- SUPCO B74
Explore More
- KEYSHAFT
- Dust and Microfiber Cloths
- Stir Bars
- Power Sockets
- Ducting Hoses
- Screw Caps
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Terry Cloth
- PROTO Impact Socket, 6 Point, 3/8 Inch Drive, Imperial, Forged Alloy Steel
- GLOBE SCIENTIFIC Screwcaps without O-Ring, for Sample Tubes
- ANVIL AF035D Series Model K Lateral Sway Brace, Electro Galvanized
- CHICAGO FAUCETS Gooseneck Bathroom Faucet, Brass
- SHUR-LINE Frames
- WINSMITH SE Encore Series, E13 Size, XDNS Single Reduction Speed Reducers
- GUARDAIR Inforcer Series Safety Air Guns
- MOVINCOOL Evaporators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 14WMV-R150 Short Weld Ferrule, 1-1/2 Inch Size, Pipe Size Schedule, Stainless Steel
€23.94 /unit

