DESTACO 375-R-M-100 Latch Clamp, U Hook, Flanged Base, Toggle Lock Plus, 4000 lb | AJ8BHM
DESTACO 375-R-M-100 Latch Clamp, U Hook, Flanged Base, Toggle Lock Plus, 4000 lb
Item: AJ8BHMModel: 375-R-M-100
In Stock
Hook Adjustble Range
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Latch Clamp
Bar Width (in.) 1 3/4"
Bar Width (in.) 1.75"
Base Length 3 11/25"
Base Width 3.13"
Handle Style Straight
Holding Capacity 4000 lbs.
Hook Adjustable Range 100 mm
Material Steel
Mounting Base Flange
Overall Height 4.19"
Overall Length 14.126"
Product Datasheet destaco-375.pdf
Toggle Lock Plus Yes
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.35
Ship height (cm)10.64
Ship length (cm)25.88
Ship width (cm)7.95
Country of OriginUS
Uses:
Features:
  • This U hook is 100 mm longer in length than a standard length U hook to pull a workpiece at a greater length.