Item: CP3LQYModel: DV0060D-KB4Cross Ref: 443X43
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Compressor Type Liquid Ring
Enclosure Rating NEMA C
Frequency 60 Hz
Housing Grade Grade 316
Housing Material Stainless Steel
Max. Rpm 1750 RPM
Max. Vacuum 29 in. hg
Motor Included No
Motor Mounting Configuration Monoblock
Outlet Type Rf Flange
Overall Height 13.19"
Overall Length 20.73"
Overall Width 12.99"
Voltage 230/460V AC
Wattage 4 kW