Item: CP3LQZModel: DV0060D-KA3Cross Ref: 443X42
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Vacuum Pump
Amps 6.45/12.9A
Amps Rating 12.9/6.45A
Compressor Type Liquid Ring
Enclosure Rating NEMA C
Frequency 60 Hz
Housing Material Cast Iron
Impeller Material Stainless Steel
Impeller Material Grade Grade 316
Inlet Size 1 1/2"
Inlet Type Flange
Max. Rpm 1750 RPM
Max. Vacuum 29 in. hg
Motor Included No
Motor Mounting Configuration Monoblock
Nominal Capacity 60 CFM
Number Of Stages 1
Outlet Size 1 1/2"
Outlet Type Rf Flange
Overall Height 13.19"
Overall Length 20.73"
Overall Width 12.99"
Phase Three
Power Output 5 hp
Power Source Corded Electric
Sound Level 73 dBA
Voltage 230/460V AC
Wattage 4 kW