DDS 8912013SA Rotary Shaft Oil Seal, 1 Lip With Spring, Sa, Nitrile, 89 mm ID, 120 mm Od, 13 mm Width | CP2VPN 457X94
DDS 8912013SA Rotary Shaft Oil Seal, 1 Lip With Spring, Sa, Nitrile, 89 mm ID, 120 mm Od, 13 mm Width
Item: CP2VPNModel: 8912013SACross Ref: 457X94
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Shaft Oil Seal
Contact Type Contact Seal
Hardness 45 HRC @ 4 M/S And 55 HRC @ 10 M/S
Inside Dia. 89 mm
Lip Material Nitrile Rubber
Max. Pressure 7 psi
Max. Surface Speed 999 mps
No. Of Lips 1
Outside Dia. 120 mm
Overall Width 13 mm