DDS 20023015SB Rotary Shaft Oil Seal, Sb, Nitrile, 200 mm ID, 230 mm Od, 15 mm Width | CP3LBR 60YW81
DDS 20023015SB Rotary Shaft Oil Seal, Sb, Nitrile, 200 mm ID, 230 mm Od, 15 mm Width
Item: CP3LBRModel: 20023015SBCross Ref: 60YW81
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Shaft Oil Seal
Case Coating None
Contact Type Contact Seal
Hardness 45 HRC @ 4 M/S And 55 HRC @ 10 M/S
Inside Dia. 200 mm
Lip Material Nitrile Rubber
Max. Pressure 7 psi
Max. Surface Speed 999 mps
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Lips 1
Outside Dia. 230 mm
Overall Width 15 mm