DDS 17021516SA Rotary Shaft Oil Seal, Sa, Nitrile, 170 mm ID, 215 mm Od, 16 mm Width | CP2TQC 458F87
DDS 17021516SA Rotary Shaft Oil Seal, Sa, Nitrile, 170 mm ID, 215 mm Od, 16 mm Width
Item: CP2TQCModel: 17021516SACross Ref: 458F87
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Shaft Oil Seal
Case Coating None
Contact Type Contact Seal
Hardness 45 HRC @ 4 M/S And 55 HRC @ 10 M/S
Inside Dia. 170 mm
Lip Material Nitrile Rubber
Max. Pressure 7 psi
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Lips 1
Outside Dia. 215 mm
Overall Width 16 mm