DDS 13517015SA Rotary Shaft Oil Seal, Sa, Nitrile, 135 mm ID, 170 mm Od, 15 mm Width | CP2TNQ 458D26
DDS 13517015SA Rotary Shaft Oil Seal, Sa, Nitrile, 135 mm ID, 170 mm Od, 15 mm Width
Item: CP2TNQModel: 13517015SACross Ref: 458D26
7 In Stock
Outside Diameter
Overall Width
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Shaft Oil Seal
Case Coating None
Contact Type Contact Seal
Hardness 45 HRC @ 4 M/S And 55 HRC @ 10 M/S
Inside Dia. 135 mm
Lip Material Nitrile Rubber
Max. Pressure 7 psi
Max. Surface Speed 999 mps
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Lips 1
Outside Dia. 170 mm
Overall Width 15 mm