FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Bore Dia. | 1/2" |
| Bore Thread Size | Not Applicable |
| Bore Type | Round |
| Cap Screw Thread Size | 1/4"-20 |
| Center To Lever Top | Not Applicable |
| Clearance Dia. | 1" |
| Collar Construction | 1-Piece |
| Collar Material | Stainless Steel |
| Collar Material Grade | Grade 304 |
| Collar Outside Diameter | 1" |
| Collar Style | Set Screw |
| Collar Width | 7/16" |
| Dimension Type | Standard |
| For Shaft Dia. | 1/2" |
| For Shaft Diameter | 1/2" |
| Included Screws | (1) Set Screw |
| Inside Dia. | 1/2" |
| Inside Height To Flat | Not Applicable |
| Keyway Depth | Not Applicable |
| Keyway Width | Not Applicable |
| Material | Stainless Steel |
| Number Of Pieces | 1 |
| Outside Dia. | 1" |
| Screw Thread Size | 1/4"-20 |
| Set Screw Thread Size | 1/4"-20 |
| Shaft Locking Type | Set Screw |
| System Of Measurement | Inch |
| Thread Direction | Not Applicable |
| Type | Set Screw |
| Width | 7/16" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 3.81 |
| Ship width (cm) | 3.3 |
| HS code | 8487900080 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Collar Style | Type | Collar Material | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Number Of Pieces | Inside Dia. | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1F488 | Set Screw | Set Screw | Plastic | 1 5/8" | 1" | Plastic | 1 | 1" | 1 | €24.32 | |
| 1F490 | Set Screw | Set Screw | Carbon Steel | 1 5/8" | 1" | Steel | 1 | 1" | 100 | €373.98 | |
| 1F492 | Set Screw | Set Screw | Plastic | 1 3/8" | 7/8" | Plastic | 1 | 7/8" | 1 | €24.05 | |
| 1F494 | Set Screw | Set Screw | Carbon Steel | 1 1/2" | 7/8" | Steel | 1 | 7/8" | 100 | €343.75 | |
| 1F496 | Set Screw | Set Screw | Plastic | 1 1/4" | 3/4" | Plastic | 1 | 3/4" | 1 | €17.07 | |
| 1F498 | Set Screw | Set Screw | Carbon Steel | 1 1/4" | 3/4" | Steel | 1 | 3/4" | 100 | €275.30 | |
| 1F500 | Set Screw | Set Screw | Plastic | - | 5/8" | Plastic | 1 | 5/8" | 1 | €14.66 |
Explore Products
- BDG 20-9-10698-X3L-K Leather Gloves, Goatskin Palm, PR
- MAIN FILTER INC. MF0417292 HP89L812MV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 8.11 Inch Height
- CHRISLYNN 87039 Installation Tool, 1 1/8 In - 12, M28x1.5, M30x3, M30x3.5 Thread Size, Steel, Std
- FABORY U01010.050.0225 Tap Bolt, 1/2 In - 13 Thread Size, Steel, 2 1/4 In Lg., 11/32 In Head Ht., 120000 psi TS
- GATES 7709-3026 Poly Chain Sprocket, 5 M, 1.629 Diamter
- GROVE GEAR GRG8210116.00 GRG-BMQ821-40-L-56 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
- GATES 710094195
- WALTER TOOLS A3153-0.94 5063033 Micro Drill Bit, #63 Drill Bit Size, 7/32 Inch Flute Length, 1.50 mm Shank Dia, Left Hand
Explore More
- KEYSHAFT
- Squares Bevels and Stair Gauges
- Nut Runners
- Suspension Enhancements
- Door Locks
- VIEGA PROPRESS Tee, 304 SS, Press x Press x Press, FKM Seal
- ACME ELECTRIC WI150 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- ANVIL AS888 Series Four Hole Splice Plates
- ANVIL ASLS Series Clamping Nuts With Long Spring
- SPEARS VALVES Polypropylene Industrial Swing Check Valves With Counter Balance, EPDM
- BALDOR MOTOR Washdown Duty Motors, Three Phase, Totally Enclosed, Stainless Steel
- TB WOODS CC Section Hex V-Belts
- STRONG HAND TOOLS Fasteners for Modular Welding Tables
- GATES Super HC Molded Notch Powerband V-Belts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DAYTON 1L636 Collar Shaft 1/2 In
€14.82 /unit
