COXREELS HP1125-5-175-E Motorized Hose Reel, 3/4 Inch Inner Dia., 175 Feet Length
Get it by Thursday, Apr 9
€1,036.73 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hose Reel |
| Base Size | 23.38" x 16" |
| Drive Type | Motorized |
| Hose Inside Dia. | 3/4" |
| Hose Length | 175 ft. |
| Includes Hose | No |
| Inside Dia. | 3/4" |
| Max. Operating Pressure | 5000 psi |
| Maximum Operating Pressure | 5000 psi |
| Mounting Size | 21.44" x 10" |
| Outside Dia. | 1 1/4" |
| Overall Height | 19 1/4" |
| Overall Length | 17.63" |
| Overall Width | 32" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 28.35 |
| Ship height (cm) | 48.9 |
| Ship length (cm) | 44.78 |
| Ship width (cm) | 81.28 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Mounting Size | Hose Length | Base Size | Overall Width | Inside Dia. | Outside Dia. | Overall Height | Hose Inside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HP1125-4-100-A | 9.44" x 10" | 100 ft. | 11.38" x 16" | 17" | 1/2" | 7/8" | 18 3/4" | 1/2" | €970.20 | |
| HP1125-4-100-AB | 9.44" x 10" | 100 ft. | 11.38" x 16" | 17" | 1/2" | 7/8" | 18 3/4" | 1/2" | €1,482.10 | |
| HP1125-4-100-E | 9.44" x 10" | 100 ft. | 11.38" x 16" | 19 3/4" | 1/2" | 7/8" | 19 1/4" | - | €903.67 | |
| HP1125-4-100-EA | 9.44" x 10" | 100 ft. | 11.38" x 16" | 19 3/4" | 1/2" | 7/8" | 19 1/4" | 1/2" | €1,123.58 | |
| HP1125-4-100-EB | 9.44" x 10" | 250 ft. | 11.38" x 16" | 19 3/4" | 1/2" | 7/8" | 19 1/4" | 3/4" | €1,086.62 | |
| HP1125-4-100-ED | 9.44" x 10" | 250 ft. | 11.38" x 16" | 19 3/4" | 1/2" | 7/8" | 19 1/4" | 3/4" | €1,027.49 | |
| HP1125-4-100-EF | 9.44" x 10" | 100 ft. | 11.38" x 16" | 19 3/4" | 1/2" | 7/8" | 19 1/4" | - | €1,007.16 |
Explore Products
- NOBLES 1021804-G Front Squeegee Blade Linatex
- 80/20 75-3424 M8 x 25 mm BHSCS, Economy T Nut
- SMC VALVES NCY3B25-3600-X322 Guide Cylinder, 25 mm Size
- PIP 201-650J/4X Protective Clothing Rainwear Suit, 4XL, Each
- ARO PD05R-AAS-SST-B Diaphragm Pump, Metallic, 1/2 Inch Size
- APACHE HOSE & BELTING CO INC 28000560 Conveyor Belt Black Rubber 50 Feet x 24 In
- SLOAN 3862354
Explore More
- KEYSHAFT
- Fire Blankets
- Rotary Joint Cartridges
- Rope Tie Downs
- Compaction and Density Gauge Accessories
- Tapered Corks
- ANSELL 97-002 Activarmr Cut Resistant Gloves
- YELLOW JACKET FlexFlow Adapters
- ANVIL 138R Series Extension Split Pipe Clamps
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Large Format Bottles, Narrow Mouth, LDPE
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Volumetric Flasks
- BALDOR / DODGE Bearing Cones
- TYDENBROOKS Strap Seals
- SURE FRAME 15 Series Standard T-Slotted Rails
- NIBCO WD-3000 Series Butterfly Valves, Ductile Iron, Wafer Type, 250 PSI
- WATTS 740 Series Pressure Only Relief Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COXREELS HP1125-5-175-E Motorized Hose Reel, 3/4 Inch Inner Dia., 175 Feet Length
€1,036.73 /unit
