COXREELS HP1125-4-100-EB Motorized Hose Reel, 1/2 Inch Inner Dia., 100 Feet Length
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,086.62 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hose Reel |
| Base Size | 11.38" x 16" |
| Drive Type | Motorized |
| Hose Inside Dia. | 3/4" |
| Hose Length | 250 ft. |
| Includes Hose | No |
| Inside Dia. | 1/2" |
| Max. Operating Pressure | 5000 psi |
| Maximum Operating Pressure | 5000 psi |
| Mounting Size | 9.44" x 10" |
| Outside Dia. | 7/8" |
| Overall Height | 19 1/4" |
| Overall Length | 17.63" |
| Overall Width | 19 3/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 27.9 |
| Ship height (cm) | 48.9 |
| Ship length (cm) | 44.78 |
| Ship width (cm) | 50.17 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Mounting Size | Hose Length | Base Size | Overall Width | Inside Dia. | Outside Dia. | Overall Height | Hose Inside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HP1125-4-100-A | 9.44" x 10" | 100 ft. | 11.38" x 16" | 17" | 1/2" | 7/8" | 18 3/4" | 1/2" | €970.20 | |
| HP1125-4-100-AB | 9.44" x 10" | 100 ft. | 11.38" x 16" | 17" | 1/2" | 7/8" | 18 3/4" | 1/2" | €1,482.10 | |
| HP1125-4-100-E | 9.44" x 10" | 100 ft. | 11.38" x 16" | 19 3/4" | 1/2" | 7/8" | 19 1/4" | - | €903.67 | |
| HP1125-4-100-EA | 9.44" x 10" | 100 ft. | 11.38" x 16" | 19 3/4" | 1/2" | 7/8" | 19 1/4" | 1/2" | €1,123.58 | |
| HP1125-4-100-ED | 9.44" x 10" | 250 ft. | 11.38" x 16" | 19 3/4" | 1/2" | 7/8" | 19 1/4" | 3/4" | €1,027.49 | |
| HP1125-4-100-EF | 9.44" x 10" | 100 ft. | 11.38" x 16" | 19 3/4" | 1/2" | 7/8" | 19 1/4" | - | €1,007.16 | |
| HP1125-4-100-EJ | 9.44" x 10" | 250 ft. | 11.38" x 16" | 19 3/4" | 1/2" | 7/8" | 19 1/4" | 3/4" | €1,145.76 |
Explore Products
- EATON FH86 Overload Relay Heater
- WOODHEAD 1300130097 1R2G04A20F0601 Female Receptacle, 2 Pole, 6 Feet Length, 16/1 Size, PVC, Flanged, SS
- BOSTON GEAR F00369
- CONEX BANNINGER 112450RRW201212 Gate Valve, Handwheel, 1 1/2 Inch Size
- BUNTING BEARINGS EXEF030508 Flange Sleeve Bearing, 47/250 Inch I.D., 5/16 Inch O.D., 1/2 Inch Length, Bronze
- DIXON WS16BF16-SS Female Plug, High Pressure, Wingstyle
- THOMAS & BETTS 1277 Pipe Strap, 3/4 Inch Size
- SIOUX CHIEF 696WVH12
Explore More
- KEYSHAFT
- Stock Picking Ladder Carts
- Cooling Filter Dryers
- Linear Guide Carriages and Slides
- Suspension Enhancements
- Rigid Barrier Components
- VIEGA PROPRESS XL-C Caps, Copper, Press Connection
- FACOM 45 Single Open End Wrenches
- ANVIL AS520H Series Channel With Holes
- MR. CHAIN Plastic Chain Yellow
- APPROVED VENDOR Propeller Machine Blade
- SPEARS VALVES PVC 100 PSI PIP Fabricated Fitting Stub Surface Reducers, Socket
- EATON ZB15 Tags Vertically Numbered
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COXREELS HP1125-4-100-EB Motorized Hose Reel, 1/2 Inch Inner Dia., 100 Feet Length
€1,086.62 /unit
