COTTERMAN WMX06R37A6P3 Rolling Safety Ladder Unassembled Platform 60 Inch H
Item: AG6RJXModel: WMX06R37A6P3Cross Ref: 46C339
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rolling Safety Ladder
Actuation Type Lockstep
Assembled/unassembled Unassembled
Assembly Assembled
Base Depth 62"
Base Length 54"
Base Width 37"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray, Yellow
Finish Powder Coated
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Left and RiGHT Side Handrails
Handrail Height 3.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Type Rolling Ladder
Load Capacity 1000 lbs.
Locking Mechanism Manual Lock
Material Steel
Max Reach Height 11.6 ft.
Number Of Steps 6
Overall Depth 54"
Overall Height 8.5 ft.
Overall Width 37"
Platform Depth 24"
Platform Height 5 ft.
Product Datasheet cotterman-wmx06r37a9p3.pdf
Series WORKMASTER Series
Step Depth 7"
Step Width 24"