COTTERMAN SAS3A3E10B8C1P6 Folding Rolling Safety Ladder Platform 30 Inch H
Item: AG6RKJModel: SAS3A3E10B8C1P6Cross Ref: 46C353
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Folding Rolling Safety Ladder
Actuation Type Static
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 28"
Base Length 28"
Base Width 21"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid
Climbing Angle 59°
Color Gray
Finish Powder Coated
Folding Foldable
Handrail Configuration Double Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Type Rolling Ladder
Load Capacity 350 lbs.
Locking Mechanism No Locking Mechanism
Material Steel
Max Reach Height 9 ft.
Number Of Steps 3
Overall Depth 28"
Overall Height 5 ft.
Overall Width 20"
Platform Depth 10"
Platform Height 2.5 ft.
Platform Width 16"
Platform Wxd 16" x 10"
Series STOCKNSTORE Series
Step Depth 7"
Step Width 16"