COTTERMAN 3TR18A1E10B8C2P6 Tilt and Roll Ladder, 3 Step, Expanded Metal Tread, 60 Inch Height
Item: CE9DNFModel: 3TR18A1E10B8C2P6Cross Ref: 21VA91
In Stock
Step Tread
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Tilt and Roll Ladder
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 31"
Base Length 31"
Base Width 20"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid
Climbing Angle 59°
Color Yellow
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Double Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Expanded Metal
Ladder Type Tilt And Roll Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism No Locking Mechanism
Material Steel
Max Reach Height 9 ft.
Number Of Steps 3
Overall Depth 31"
Overall Height 5 ft.
Overall Width 20"
Platform Depth 10"
Platform Height 2.5 ft.
Platform Width 16"
Rear Exit No
Series TILT-N-ROLL Series
Step Tread Expanded Metal
Step Width 16"