Item: CH6HYHModel: 1803N3232A3E10B1C50P6Cross Ref: 619L49
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Product Specifications:
Item Step
Ansi Duty Rating Type IA
Ansi Type Type IA
Base Depth 33"
Base Spread 33"
Base Width 27"
Bottom Width 33"
Closed Depth 33"
Closed Height 30"
Color Gray
Finish Aluminum Acid Brightened
Includes Grip Strut Treads
Ladder Tread Serrated
Load Capacity 500 lbs.
Material Steel
Max Reach Height 9.1 ft.
Max Standing Height 2.5 ft.
Net Weight 24 lbs.
Number Of Steps 3
Overall Depth 10"
Overall Height 1.7 ft.
Product Type Step Stool
Series WELDED ASSEMBLED Series
Step Depth 10"
Step Tread Serrated
Top Step Depth 10"
Top Step Height 30"