Item: CH6HTKModel: 1302N2626A3E10B1C1P6Cross Ref: 619L56
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Step
Ansi Duty Rating Type IA
Ansi Type Type IA
Assembly Assembled
Base Depth 23"
Base Spread 23"
Base Width 28"
Bottom Width 27"
Closed Depth 23"
Closed Height 20"
Color Gray
Feet Material Rubber
Finish Powder Coat
Includes Grip Strut Treads
Includes Handrails Handrails Not Included
Ladder Tread Serrated
Load Capacity 500 lbs.
Material Steel
Max Reach Height 8.3 ft.
Max Standing Height 1.7 ft.
Net Weight 25 lbs.
Number Of Steps 2
Overall Depth 10"
Overall Height 1.7 ft.
Product Type Step Stool
Series WELDED ASSEMBLED Series
Standards Osha Compliant
Step Depth 10"
Step Stool Product Group Stationary Step
Step Tread Serrated
Top Step Depth 10"
Top Step Height 20"