COTTERMAN 1009R2632A6E30B4AC1P6 Rolling Ladder, 90 Inch Platform Height, 30 Inch Platform Dp, 24 Inch Platform Width
Get it by Monday, Jun 1
5.00% off
€1,471.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rolling Ladder |
| Assembled/unassembled | Assembled |
| Base Length | 67" |
| Base Width | 32" |
| Caster Diameter | 4" |
| Casters Included | (2) Rigid, (2) Swivel |
| Climbing Angle | 59° |
| Color | Gray |
| Finish | Powder Coated |
| Folding | Not Foldable |
| Handrail Configuration | Double Handrails |
| Handrail Height | 2.5 ft. |
| Handrails Included | Yes |
| Included Features | Removable Rear Chain |
| Includes Handrails | Handrails Included |
| Ladder Actuation | Foot Activated Step Lock |
| Ladder Tread | Perforated |
| Ladder Type | Rolling Ladder |
| Load Capacity | 450 lbs. |
| Locking Mechanism | Manual Lock |
| Material | Steel |
| Max Reach Height | 14 ft. |
| Number Of Steps | 9 |
| Overall Depth | 67" |
| Overall Height | 10 ft. |
| Overall Width | 32" |
| Platform Depth | 30" |
| Platform Height | 7.5 ft. |
| Rear Exit | No |
| Series | Series 1000 |
| Step Depth | 7" |
| Step Tread | Perforated |
| Step Width | 24" |
| Tread Type | Perforated |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 92.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Load Capacity | Overall Height | Platform Height | Platform Width | Platform Depth | Color | Assembled/unassembled | Ladder Actuation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
6510R1830A1E10B4BC1P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 16" | 10" | Gray | Unassembled | Foot Activated Step Lock | €1,847.64 | |
![]() |
1010R2632A6E10B4AC1P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 24" | 10" | Gray | Assembled | Foot Activated Step Lock | €1,077.12 | |
![]() |
1010R2632A6E10B4C2P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 24" | 10" | Yellow | Assembled | Foot Activated Step Lock | €1,406.49 | |
![]() |
1510R2632A2E10B4W4C2P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 24" | 10" | Yellow | Unassembled | Foot Activated Step Lock | €1,664.48 | |
![]() |
1510R2632A3E10B4W5C1P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 24" | 10" | Gray | Unassembled | Foot Activated Step Lock | €1,374.97 | |
![]() |
1010R2632A2E10B4AC1P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 24" | 10" | Gray | Assembled | Foot Activated Step Lock | €1,259.84 | |
![]() |
1010R2632A1E10B4AC1P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 24" | 10" | Gray | Assembled | Foot Activated Step Lock | €1,081.10 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0417853 XH01776 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 8.22 Inch Height
- JOHNSON CONTROLS MP823D001E Pneumatic Valve Actuator 4 To 8 Spring
- MAIN FILTER INC. MF0426790 VRF2V2C03 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 18.89 Inch Height
- TITAN FASTENERS DSA44020
- WEG MRX65-330E 11068525 Rotary Handle, 330 mm Shaft length, Red/yellow
- BRADY M7-21-499 174575 Label, 2 1/2 x 1 Inch, 1 Inch, Nylon, White, For 0.614 Inch Wire Dia, 100 Label Included
- ZSI-FOSTER FR38-6LB ZSI FR38-6LB
- APOLLO VALVES 83B6431524 Class 600 3 Pcs Ball Valve with SS Locking Round Handle, Graphite PK, 1/2, 2 x Sch. 80 Butt Weld
Explore More
- KEYSHAFT
- Airless Spray Tips and Tip Guards
- Tag Accessories
- Cut-Off Blades
- Circulator Pump Accessories
- Lab Adapters and Joints
- HI TEMP Welding Curtain
- TURTLESKIN CP Apron
- CAMLOCK FITTINGS Type D Female Cam And Groove Coupler, Female NPT Thread
- ELVEX Acer Unitary Lens/Semi-Frame Core Protective Eyewears
- APPLETON ELECTRIC 480V, High Pressure Sodium Light Fixture
- CEMENTEX USA Insulated Sockets, 1/4 Inch Square Drive
- APPLETON ELECTRIC Mounting Plates
- WHEATON CryoELITE Vials, Round Bottom, External Thread
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COTTERMAN 1009R2632A6E30B4AC1P6 Rolling Ladder, 90 Inch Platform Height, 30 Inch Platform Dp, 24 Inch Platform Width
€1,548.77 /unit





